Vallöfte – Ansträngning ska löna sig
Ansträngning ska löna sig, det ska alltid löna sig mer att jobba än att leva på bidrag.
Moderaterna förväntar sig att alla Linköpingsbor anstränger sig för att vara en del av vårt gemensamma Linköping.
Ansträngningen kan se olika ut för olika människor. Det kan vara förskolläraren som ställer klockan varje morgon för att gå till jobbet, det kan vara han som lär sig svenska för att kunna få ett jobb, eller hon som läser en vuxenutbildning för att utbilda sig i ett bristyrke, eller en student som läser till läkare på Linköpings universitet. Ansträngningen är inte frivillig, genom heltidsaktivering kravställs att alla som lever på bidrag gör allt sig för att komma i egen försörjning.
Men det är också de som på sin fritid engagerar sig som fotbollstränare eller scoutledare och som ser till att barnen får en meningsfull fritid.
Vår förväntan är att alla Linköpingsbor anstränger sig för att vara en del av vårt gemensamma samhälle och vårt löfte är att se till att kommunen bidrar med stöd och utbildning så att fler kommer i egen försörjning.