Nu kan vi öka antalet platser till många av nämndens målgrupper. Det kommer att göra det enklare för fler att få hjälp och stöd.
Kommunens verksamhet som riktar sig mot personer som är i missbruk och personer som har lämnat missbruk kommer att utökas genom en upphandling mot idéburen sektor för att kunna ta emot fler personer som behöver hjälp och stöd för att nå och bibehålla nykterhet. Verksamheten kommer att få ett tydligare uppdrag om att hjälpa människor ur missbruk för att säkerställa att insatsen ger resultat.
Därtill kommer en satsning att göras på verksamheter som riktar sig mot personer med psykisk sjukdom/ohälsa för att bryta ensamhet och isolering och samtidigt utveckla kunskaper i social miljö. Detta kommer bland annat att ske genom ett idéburet offentligt partnerskap (IOP) med IFS Trappan samt en ny upphandling riktad mot idéburna organisationer.
Den nya upphandlingen, som syftar till att skapa en bred verksamhet med fokus på rörelse, kommer att vända sig till personer som har psykisk ohälsa, neuropsykiatrisk funktionsnedsättning, psykosociala svårigheter eller en neurologisk, fysisk och/eller kognitiv funktionsnedsättning och som inte omfattas av LSS eller andra arbetsmarknadsåtgärder. Verksamheten är tänkt att bli ett alternativ för de personer som tidigare har tagit del av insatser genom Re-aktiva, Lotsen och senare Hantverkshuset. Den kommer även att inkludera besökare från Gym Öppna dörrar, vilket är särskilt betydelsefullt då kommunens nuvarande IOP med Friskis & Svettis Linköping upphör vid årsskiftet och de nya riktlinjerna inte tillåter en förlängning av avtalet.